Coton Manor – zabytkowy ogród

Ten niewielki, bo zaledwie 4 ha ogród jest pełen uroku. Ogród powstawał od 1920 roku przy XVII wiecznym zabytkowym dworze. Myśląc o ogrodzie angielskim myślimy o założeniach parkowych. Ten ogród jest bardziej cywilizowany, wiejski, pełen  bujnych roślin wylewających się z rabat.

Pełen jest donic posadowionych na żwirowym podłożu wokół domu, aby jak najbardziej zatrzeć granicę miedzy częścią mieszkalną, a ogrodem. Rosną tam tulipany, agapanty, lilie.

O tym ogrodzie pewnie napisano już wszystko co możliwe, ale każda wizyta i każdy pobyt to inne spojrzenia, wiec chcę się z Wami podzielić moim zauroczeniem. Na ścianych domu rozpięto konary magnolii wiecznie zielonej. Magnolia Grandiflora pochodzi ze wschodniej cześci Ameryki, ma piękne ciemnozielone, skórzaste liście. Ciepłe ściany budynku doskonale nadają się dla tej rośliny.

Woda jest w każdym zakątku ogrodu, od olbrzymiego stawu do meleńkich, uroczych fontann. Pomiedzy rabatami wije się uroczy strumyk.

Po ogrodzie spacerują sobie żywe rzeźby.

Mnóstwo tam murków ogrznych słońcem, sprzyjają  posadzonym roślinom.

W cienistych zakątkach zamieszkały tawułki i hosty.

Jest tam również ogród użytkowy z pięknie prowadzonymi drzewkami owocowymi.

W starej stajni jest mała restauracja z pysznymi obiadami i deserami.

Jeżeli macie możliwości warto zobaczyć jeden z wielu wspaniałych ogrodów angielskich.

4 myśli na temat “Coton Manor – zabytkowy ogród”

    1. Oj tak, te ich donice w każdym miejscu, wszystkie pokryte patyną czasu, tak jakby stały tam zawsze.

    1. Ja uwielbiam ogrody te małe i te duże, warto czasem jakiś pomysł przenieść do swojego. Strumyk u mnie niewykonalny, ale nad murkami myślę jeszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *