koniec lata, niedziela 16 września 2018 roku

Koniec  lata to bardzo ważny czas dla miłośników żurawek. Jest to ostatnia chwila by przejrzeć dokładnie korzenie swoich roślin. Szkodnikiem, który może zagrozić naszym roślinom jest opuchlak, a dokładnie jego larwa. 

W począkowym okresie, kiedy zaczynają larwy żerować jest to niewidoczne, roślna wygląda normalnie. Nich to nie uśpi naszej czujności. Najlepszym sposobem jest co tydzień przyjść się po ogrodzie i schwytać za czuprynkę pieknej rośliny. Jeżeli siedzi mocno, jest pewnie dobrze. Jeżeli  złapana wyjdzie, a w glebie zostaną korzenie to niewątpliwie oznaka żerowania opuchlaka. Polecam wybrać dokładnie ziemię z resztkami korzeni i wyrzucić, nie na kompost.

W pełni skutecznym sposobem jest zastosowanie nicieni, niestety dosyć kosztownym. Profilaktycznie sprawdzajmy każdą doniczkę  z nowymi roślinami przed posadzeniem do ogrodu

.

 

6 myśli na temat “koniec lata, niedziela 16 września 2018 roku”

  1. Iga zaraziłaś mnie miłością do żurawek . Ciągle się jeszcze uczę chociaż są u mnie od dobrych kilku lat.Jesteś dla mnie skarbnicą wiedzy w tym temacie i autorytetem więc na pewno będę tu zaglądała.

  2. Uwielbiam żurawki za ich piękne kolory mam ich ponad 80 chociaż gatunki się powtarzają polecam je również moim znajomym i dziękuję pani Igo za piękne roślinki od pani cieszę się że prowadzi pani bloga będę na pewno tu zaglądać.

    1. Pani Alu, cieszy mnie niezmiernie, że rosną u Pani moje rośliny. Jeżeli byłyby jakieś problemy, zapraszam, w miarę możliwości pomogę.

  3. Cenna uwaga. Dziękuję, choć już teraz, czytając Twój wpis, nie mogę sobie wyobrazić tych ponad stu skłonów cotygodniowo, by wytargać każdą 🙂

    1. Potargamy czuprynki ze dwa razy jesienią i raz wiosna, to nie tak dużo. Ogród traktuję jako darmową siłownię. Podobno kontakt z roślinami i zwierzętami przedłuża życie. Mam sporo roślin i dwa psy, więc może wytaguję od losu dodatkowe lata życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *