Zabezpieczenie na zimę żurawek

Teoretycznie nie ma potrzeby zabezpieczać na zimę żurawek, ale…Polska jest na tyle dużym krajem, że występuję u nas różne strefy klimatyczne.             źródło : wikipedia.pl Strefy mrozoodporności

Żurawka jako bylina spokojnie zimuje do 4 strefy, czyli bez problemu w całym naszym kraju. Jest kilka wyjątkowych odmian, określanych jako kapryśnie, ale o ty innym razem. Teraz chciałabym abyśmy się zastanowili na sensem zabezpieczania na zimę. Żurawka jest zimozielona, czyli paruje w przypadku słonecznych, mroźnych dni. Nie ma potrzeby zabepiecznia roślin tam gdzie występuje pokrywa śniegowa. Nie ma potrzeby zabezpieczanią w tej części kraju, gdzie jest strefa 7, bo tam zimy są łagodniejsze. Przyda się to w tych rejonach naszego kraju, gdzie zimy są mroźnie i bez śniegu, gdzie??? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.               U mnie na Kujawach jest normą brak pokrywy śnieżnej i mrozy do 20, nawet 30 stopni. Z doświadczeń wielu lat wiem, że warto zabezpieczyć rośliny. Przykrywamy je przewiewnym stroiszem zielonym.

Innym, równie skutecznym sposobem jest zastosowanie cieniówki. Nie jest może najpiękniejszy widok, ale wiosną szkody mrozowe będą na pewno mniejsze i nasze rośliny szybko dojdą do siebie po zimie.

Osłony trzymamy do końca marca. Nie ma się co spieszyć z usuwaniem osłon gdyż przymrozki marcowe potrafią szkodę zrobić w nowych delikatnych listkach. Nie polecam włokniny na zimę, rośliny pod nią nie mają przewiewu i potafią zapleśnieć. Celem okrycia nie jest ocieplenie, ale cieniowanie.

Jedna myśl na temat “Zabezpieczenie na zimę żurawek”

  1. Bardzo przydatne informacje.
    Na pewno każdy wielbiciel księżniczek będzie niezmiernie wdzięczny za te wskazówki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *